Вижте брошурата с информация за компостирането.
вижте резултати от проучване на потенциала за компостиране
Всеки от нас може лесно да си направи компост – „спестовната касичка на градинаря“ = компостът ще ви дадете предимства и то без да се налага да правите разход на електроенергия; не се налагат никакви разходи за поддръжка, полезен е както за вас, така и за околната среда. Чрез компостирането ще произведе ваш собствен хумус, с който ще подхраните вашите зеленчуци, лозя, овошки и цветята!
Ползите са много повече от колкото може да си представите, а като си помислите, че само трябва да се постараете да спазвате съотношението за зелен и кафяв отпадък....Колко по-лесно от това може да е, за да сложите на масата си органично чисти продукти за вас и вашете семейство!
Предлагаме ви съвети къде и какво може да "изхвърлите" във вашия компостер:
Продуктите от вашата кухня
- Утайката от кафе и/или филтри за кафе от кафемашината ви: неутрален продукт – използвайте само вече употребените остатъци от кафе, тъй като те са по-малко кисели. И червеите са пристрастени към кафе, така че просто ги хвърлете право в компоста си. Ако кафемашината ви е с хартиени филтри може да използвате и тях за компост.
- Хартиени салфетки: Те ще придадат въглерод – за да ги използвате при компостиране трябва да ги разкъсате на малки парчета или да ги намокрите, преди да се смесят в компоста.
- Остарелите зеленчуци от фризера: Те ще придадат азот във вашия компост ето защо могат веднага да бъдат хвърлени направо във вашия компост.
- Старата замразена риба от фризера: Тя ще придаде азот за вашия компост, но ще трябва да се уверите, преди да я „изхвърлите“ в него, че имате повече съставки, които придават въглерод, отколкото азот във вашия компост. Правилното съотношение е три части въглерод на една част азот.
- Плодовете от фризера: Ще ви донесат азот в компоста, желателно е да са на малки парченца.
- Остарелите подправки(магданоз, копър и т.н.): Те ще са източник на азот за вашия компост и можете веднага да „изхвърлите“.
- Зеленчуковите отпадъци: Те са източник на азот и може да „изхвърлите“ веднага във вашия компост.
- Използваните хартиени салфетки: Те са източник на въглерод, накъсайте ги преди да ги „изхвърлите“ във вашия компост.
- Торбичките от чай/изпозлваните билки: Те ще са източник на азот – използвайте ги свободно и директно.
- Черупките от яйца: Те са неотрален продукт за вашия компост – начупете ги преди да ги поставите в компоста, така ще ускорят процеса на компостиране.
- Обелките и плодовите кори: Те са източник на азот - тъй като те са по-трудни за абсорбиране, най-добре е да ги нарежете на по-малки парчета, преди да ги добавите към купчината компост.
- Кочанът от царевица и останалите зрънца: Те са източник на въглерод, но имайте предвид, че трудно се абсорбират. Желателно е преди да ги „изхвърлите“ да ги нарежете или да ги раздробите максимално.
- Десертът от желе: То е неутрален продукт за вашия компост, ако остане на масата ви,просто го „изхвърлете“ в компоста. Разпада се лесно.
- Сготвеният ориз: Той е източник на азот и може да добавите веднага към вашия компост.
- Стар хляб/корички хляб – Той е източник на въглерод, но преди да поставите към компоста ви се уверете, че сте раздробили много добре, за да не привлече гризачи и други вредители.
- Тофу: Източник на азот - тъй като тофуто е соев продукт, т.е. е растително базиран, той е и лесно се разградим.
- Хартиените рола от кухненската хартия, както и кутиите от зърнени закуски – Картонът е изтчоник на въглерод за вашия компост, убеде те се, че сте радзробили/накъслаи добре преди да го прибавите в купчинката с компост.
- Остарялата зърнена закуска: Остатъците от корнфлекса са източник на въглерод и може те да използвате веднага.
- Остарели бисквити, солети, крекери: Те са източник на въглерод и може да се „изхвърлят“ веднага във вашия компост.
- Картонени еднократни чинийки: Източник са на въглерод, преди да се сложът към компоста трябва да се накъсат или да се намокрят обилно.
- Подложките за мъфини: Източник на въглерод, преди да се поставят трябва да се овлажнят и/или накъсат.
- Пастата(спагети, макарони, кус-кус): Източник на въглерод. Тъй като е вид зърнен продукт, ще се усвои много бързо от компоста, но се убедете че е добре „прикрит“ от евентуални гризачи и други вредители в градината.
- Кутията от пицата: Източник на въглерод – преди да я поставите я накъсайте много старателно или намокрете обилно.
- Хартиени чантички, подаръчни торбички: Източник на въглерод, но преди да се постави трябва да се раздроби и/или да се навлажни обилно.
- Старо мляко: Неотрален източник за вашия компост. Трябва да се прибавя в малки количества, поради наличие на бактериите му.
- Разтопен сладолед: Неотрален източник, както и всички млечни продукти трябва да избягвате честото му използване при компостиране.
- Сирене: Неотрален източник, както и всички млечни продукти трябва да избягвате честото му използване при компостиране.
- Хартиена опаковка за яйца: Източник на въглерод, но преди да се постави трябва да се раздроби и/или да се навлажни обилно.
- Стари сладка, компоти: Източник на азот, тъй като са изцяло съставени от плодове, растения ще се разградят бързо и изцяло.
- Развалени и/или стари консервирани продукти: Източник на азот, те ще се абсорбират лесно, тъй като са на растителна основа.
- Стари сухи подправки: Те са източник на азот, те също са вид растения и ще се разградят много бързо.
- Тоалетна хартия: Те ще придадат въглерод – за да ги използвате при компостиране трябва да ги разкъсате на малки парчета или да ги намокрите, преди да се смесят в компоста.
- Картонената ролка от тоалетната хартия: Източник на въглерод, но преди да се постави трябва да се раздроби и/или да се навлажни обилно.
- Косми от коса или остатъци при обезкосмяване: Тези отпадъци са източник на азот - можете просто да го хвърлите в компоста.
- Отрязаните нокти: Тези отпадъци са източник на азот - можете просто да го хвърлите в компоста.
- Естествените гъби за тяло: Източник са на въглерод, но преди това се убедете, че не са изкуствени и/или синтетични.
- Памук, тампони за почистване на грим: Те са източник на въглерод, но и при тях, както и при картона, преди да поставите към компоста, трябва да раздробите и овлажните обилно.
- Космите от четката ви за коса: Източник на азот, който може спокойно да поставите в компоста си.
- Биоразградими дамски хигиенни продукти: Източник на въглерод, преди да „изхвърлите“ трябва максимално да раздробите/нарежете.
- Латексови ръкавици и/или презервативи: Източник са на въглерод, но преди да се поставят към компоста, трябва да се нарежат на малки парченца.
- Мъхът/влакната от сушилната ви машина: Източник на въглерод, може да с добавят веднага.
- Памучни парцалчета и/или остатъци от дрехи: Източник на въглерод, който трябва да раздрбите максимално добре преди да поставите към компоста.
- Стари дънки и/или панталони: Източник на въглерод, но отново трябва да са много старателно нарязани на малки парченца.
- Стари вълнени дрехи и всичко от вълна: Източник на въглерод, може да се „изхвърли“ в комппоста ви, но преди това трябва да се направи на малки частички.
От бюрото ви
- Стари сметки/лист хартия: Източник на въглерод, за да добавите към компоста трябва да раздробите максимално и/или да овлажните обилно.
- Пликове за писма: Източник на въглерод, за да добавите към компоста трябва да раздробите максимално и/или да овлажните обилно.
- Отпадъците от подострените моливи: Източник на въглерод, те са достатъчно малки и не се нуждаят от допълнителна обработка от вас, може да сложите към компоста директно.
- Визитни картички: Източник на въглерод, и тях третирате като всяко картонено изделие, но бъдете сигурни, че не са глацирана хартия, тъй като тя не може да се компостира.
От дома
- Изрязаните от домашни растения части: Те са източник на азот и въглерод, защото ако го използвате докато все още зелен, тогава този отпадък ще ви „донесе“ азот. Ако изрежете вече изсъхналите растения, те ще са боакти на въглерод и трябва да бъдат смесени с други сухи елементи като листа или изсушени тревни изрезки.
- Изметеното /прахът от прахосмукачката: Тези отпадъци са богати на въглерод. Всеки път когато измитате пода и/или почиствате филтъра на прахосмукачката си, може спокойно да „изхвърляте“ съдържанието във вашия компост.
- Котешка или кучешка храна: Източник на въглерод, може да използвате в компоста веднага.
- Котешка/кучешка козина: Източник на въглерод, преди да поставите в компоста се убете, че не е на „топка“.
- Дървесна пепел: Източник на въглерод - достатъчно раздробени са и може просто да ги „изхвърлете“ във вашия компост.
- Изсъхнали и мъртви домашни растения и почвата им в саксията: Източник на въглерод, преди да поставите разделети и рздробете добре преди да поставите в компоста.
- Вестници, списания, брошури: Хартията е източник на въглерод за вашия компаст, само че преди да я поставите трябва да я накъстате/нарежете много добре.
- Растения от резервоара за риба или аквариума: Източник на азот, който може веднага да поставите към вашия компост.
- Клечки (кибритени и за зъби): Източник на въглерод, поставете към компоста си след като намокрите обилно.
На двора
- Пера/перушина: Източник на азот. Преди да поставите разделете и раздробете много старателно, тъй като се сплитат и друдно се разграждат.
- Съдържанието на кутиите за гнездене: Източник на въглерод(макар и да зависи много и от вида материал, която сте използвали, но повечето елементи са въглерод). Спокойно може да използвате за вашия компост.
- Отпадаци от зайци: Източник на азот - заешки екскременти са подходящи за вашия компост, защото те са тревопасни.
- Отпадаци от крави: Източник на азот; както и при заешките екскременти, така и тези от едър рогат добитък са подходящи, тъй като са тревопасни животни.
- Отпадаци от пилета/кокошки: Източник на азот; подходящи, тъй като са тревопасни животни.
- Овчи отпадъци: Източник на азот; подходящи, тъй като са тревопасни животни.
- Съдържание от почистването на жилищни помещения на животните: Източник на въглерод. Разбира се това ще зависи и от това, което използвате в зоните на животните, но най-вероятно ще бъде въглерод. С изключение на сено(източник на азот е).
- Заешки пелети: Източник на въглерод; те са достатъчно малки и може да прибавите директно.
- Сено: Източник на азот може да изпозлвате директно.
- Стари/увехнали растения: Те са източник на въглерод, но тъй като не са напълно изсъхнали/умрели ще трябва да ги начупите допълнително, за да се разградяр по-бързо.
- Семена: Източник на азот, можете да използвате директно
- Картон: Източник на въглерод, за да изолзвате трябва да се нареже на много малки парчета, за да се разгради по-лесно.
- Градинска почва: Източник на въглерод; използвайте директно.
- Отрязъци от лози и други растения, които са подрязани: Източник на азот - те ще трябва да бъдат нарязани на малки.
- Кората от дърветата: Източник на въглерод - те също трябва да бъдат разрязани на малки парченца.
- Торфен мъх: Източник на въглерод - тук не се изисква нищо специално - просто го хвърлете в компоста.
- Листа: Източник на въглерод, ако могат да бъдат нарязани, те ще се разпаднат много по-бързо.
- Дървесен чипс: Източник на въглерод - тъй като те вече са били "нарязани", те са „добре дошли“ за вашия компост.
- Борови иглички: Източник на въглерод, ако са добре раздробени ще се ускори процеса им на абсорбиране към компоста.
- Водорасли: Източник на азот използвайте ги така, както са.
- Окосена трева: Иточник на азот изпозлвайте директно.
- Стърготини: Източник на въглерод - не забравяйте не използвайте третирана дървесина, а също така и да не добавите прекалено много.
Какво не трябва да изпозлвате за компост
- Котешки екскременти: Те съдържат доста микроби и бактерии - не са подходящи
- Кучешки екскременти: Те също съдържат микроби и бактерии, които не са добри за вашия компост
- Месо: То ще привлече повече вредители, от колкото да придаде полезен ефект
- Мазнина, остатъци от мас и подобни мазни отпадъци: Тези продукти ще навредят и привлекат вредители към вашия компост.
- Олио и друг вид мазнина: Не използвайте – ще привлече вредители и ще развиете нежелани бактерии във вашия компост.
- Кокъли: Както при мазнината и олието – не е подходящ продукт за компост.
- Пепел от въглища или дървени въглища: Химическите вещества в тези пепели са вредни.
- Човешки екскременти: Не трябва да компостирате човешки отпадъци или урина. Някои хора го правят, като използват тоалетни за компостиране, но опасността от болестворни бактерии е много голяма и ще предизвикат нездравословен компост.